Всеукраїнський круглий стіл «Ресторанні технології та фуд-дизайн: перспективи розвитку»
Загальна інформація
У Державному торговельно-економічному університеті 20 березня 2025 року кафедра ресторанних і крафтових технологій організувала та провела Всеукраїнський круглий стіл «Ресторанні технології та фуд-дизайн: перспективи розвитку», у якому взяли участь науково-педагогічний персонал кафедри та відокремлені структурні підрозділи ДТЕУ, стейкголдери і здобувачі. Загальна кількість учасників становила 43 особи. Мета заходу – обговорення напрямів співпраці освітньо-наукових та бізнесових кіл для розвитку багатовекторного партнерства з підготовки конкурентоспроможних фахівців для сфери ресторанного бізнесу, вдосконалення змісту освітніх програм кафедри, розвиток професійних компетентностей фахівців у сфері крафтових і ресторанних технологій.
Роботу круглого столу відкрив ректор ДТЕУ, доктор економічних наук, професор, академік Національної академії педагогічних наук України, президент ГС «Український кулінарний союз» Анатолій Мазаракі. З вітальним словом до учасників заходу звернулася завідувач кафедри ресторанних і крафтових технологій, професор Діна Федорова.
Професор кафедри ресторанних і крафтових технологій Вікторія Гніцевич, відзначила, що бакалаврські та магістерські освітні програми, започатковані на кафедрі, гарантують здобувачам необхідні компетентності та програмні результати навчання. Пані Вікторія проаналізувала роль неформальної освіти як важливу інновацію в освітніх практиках, що поглиблює компетентності у сферах, які представляють інтерес для тих, хто навчається та формує вміння й навички, що доповнюють або виходять поза межі цілей формальної освітньої траєкторії. Констатувала, що неформальна освіта істотно впливає на якість навчання та стає засобом компенсації освітніх втрат, спричинених війною. Поділилася досвідом набуття нових знань через неформальну освіту, який був корисний як для студентів, так і для викладачів.
Доцент кафедри Тетяна Марцин у виступі окреслила особливості освітньої програми «Ресторанні технології та фуд-дизайн», зокрема напрями імплементації сучасних європейських трендів фуд-дизайну в освітню траєкторію фахівців із ресторанних технологій.
З доповідями, які були присвячені актуальним трендам розвитку ресторанних технологій у світі та Україні, міжнародним практикам і необхідним умовам освітнього простору щодо підготовки фахівців для цього сектору економіки, виступили: Оксана Трубей, директор Навчально-наукового центру бізнес-симуляції ДТЕУ, кандидат економічних наук, доцент; Анжеліка Косяченко, експерт-консультант з виробничого аудиту в ресторанному бізнесі, співвласниця мережі закладів формату fast-food; Майя та Олександр Степові, власники ресторану сучасної київської кухні «Глек»; Олександра Чувакіна, власниця підприємства з виготовлення здорового харчування ТМ «ХОЧУ&БУДУ», Ярослав Розборський, засновник та співвласник ресторану «La Frusta», їдальні «Бо Біжу»; Сергій Сюмка, головний технолог СФГ «ДІБРОВА»; Катерина Камишева, голова спілки «Асоціація крафтових дистилерів України», директор ТОВ «Українська академія дистиляції»; Любов Чуницька, експерт із харчових технологій та міжнародного сервісу в закладах HoReCa, суддя міжнародних, національних кулінарних конкурсів; Олександр Сабіров, керівник технологічного департаменту ТОВ «МПС-Продукт».
Учасники круглого столу обговорили важливі питання організації освіти у сфері ресторанних і крафтових технологій, формування професійних навичок і компетентностей студентів, зосередили увагу на визначенні продуктивних форматів ефективного партнерства й організації подальшого співробітництва, а також підсумували результати роботи круглого столу з висвітленням актуальної інформації щодо удосконалення змісту та структури освітніх програм «Технологія та організація ресторанного бізнесу», «Ресторанні технології та фуд-дизайн», «Крафтові технології», «Ресторанні технології і бізнес» для вирішення завдань сьогодення.
Під час виступів і панельних дискусій учасники заходу внесли такі пропозиції:
- Посилити практичну складову в основних професійно-орієнтованих дисциплінах освітніх програм кафедри за допомогою впровадження менторства/наставництва провідних практичних фахівців під час лабораторних/ практичних занять.
- Залучати представників ресторанного бізнесу як бізнес-менторів під час розроблення студентами командних проєктів у сфері ресторанного бізнесу та крафтових технологій.
- Оновити сертифікатні програми кафедри, спрямовані на розвиток професійних компетентностей здобувачів вищої освіти, розвитку інформальної освіти.
- Сприяти розширенню міжнародної академічної мобільності студентів через залучення закордонних грантодавців, посилення співробітництва із закордонними партнерами.
- Активно залучати стейкголдерів і фахівців-практиків до актуалізації ОП кафедри, рецензування програм і робочих програм дисциплін.
- Освітня компонента з вивчення нутриціології має бути обов’язковою для здобувачів наведених освітніх програм, що є надзвичайно важливим аспектом у формуванні харчових звичок споживачів.
Запрошуємо стейкголдерів до співпраці з проведення гостьових лекцій, майстер-класів, створення і реалізації спільних проєктів!
Дякуємо всім учасникам круглого столу за плідну працю та очікуємо на наступних зустрічей!
Вітряк
О.П.,
к.т.н., доцент кафедри ресторанних і крафтових технологій


